Staff Directory

NamePosition of Responsibility
Damian Messer Principal
Terry Blizzard Deputy Principal
Brad Canning Assistant Deputy Principal (Students/Transition)
Mary Jane AndersDirector of Learning & Teaching
Renee MacGregorDirector of Identity
Daniel Lapolla Head of Doyle
Mark Waddington Director of Development
Narelle Green Business Manager
Andrew Pinelli Head of the Junior School
Fiona Chambers Religious Education Coordinator- Junior School
Josephine Messer Assistant Head of the Junior School
Monica NugentCollege Registrar/Principal's PA
Deon Scanlon Director of Innovation

NamePosition of Responsibility
Damian Messer Principal
Terry Blizzard Deputy Principal
Brad Canning Assistant Deputy Principal (Students/Transition)
Mary Jane Anders Director of Learning & Teaching
Renee MacGregorDirector of Identity
Farron Boxhall Religious Education Coordinator
Mark Waddington Director of Development
Narelle Green Business Manager
Deon Scanlon Director of Innovation

NamePosition of Responsibility
Damian Messer Principal
Terry Blizzard Deputy Principal
Andrew Pinelli Head of the Junior School
Josephine Messer Assistant Head of the Junior School
Fiona Chambers Religious Education Coordinator- Junior School

NamePosition of Responsibility
Steven Aitken Teacher- Outdoor Education/Media
Mark AlexanderTeacher - Health and PE
Jane AllwrightTeacher
Kevin AndersTeacher
Mary Jane AndersTeacher
Trudi BaerTeacher
Greg BannisterTeacher
Bronwen Baume-TarantTeacher - Digital Technologies and STEM
Mark Beck Head of Hessian House
Joel Berry Teacher
Terry Blizzard Deputy Principal
Farron Boxall Teacher
Carissa Briggs Teacher
Alannah Cairns Teacher
Bradley Canning Assistant Deputy Principal
Lucy Carpenter Teacher
Rosie Coleman Teacher
Caroline Conallin Teacher
Kelsey CooperTeacher of LOTE
Sherry Coy Teacher
Tristan Cripps Head of Dwyer House
James Dalton Head of Health and Physical Education (HPE)
Julia Denniss Head of Department - VET&Technology
Kelly Dixon Teacher HPE
Paul DobbieTeacher - Science/Maths
Ivan Dowding-HopkinsTeacher
Mitch Ellis Assistant Director of Music
Nathan Ellis Teacher
Simon Ellis Head of Department - Science
Gaylene Ford Teacher
Chanchal Foxen Teacher
Cindy Gangell Teacher
Lucinda GearCounsellor
Will GeavesTeacher - Junior Mathematics and Science
Claire Graham Teacher - Art
Imogen Gray Core Teacher - English/RE
James Gray Teacher
Simon Harder Teacher - Outdoor Education
Richard Hill Teacher
Jamie Holland Teacher - Technology
Luke JacksonTeacher of Humanities/Drama
Jo-Anne KempDirector of Music
Marissa KingTeacher Core
Daniel Lapolla Head of Doyle House
Aaron LucasTeacher - Food
Isaac LucasTeacher - HPE
Renee MacGregor Director of Identity
Justin Mahoney Teacher - HPE
Barry Maxwell Automotive & Trade Teacher
Damien Messer Principal
Rohan Mitchell Head of English
Samuel Morey Core Teacher - RE
Jo MorganEducational Psychologist
Robert Morgan Head of Digital Studies
John O'Keeffe Teacher LOTE
Simon Orlowski Daily Organiser / Teacher of Mathematics/Agriculture
Rohan Prior Teacher- Head of LOTE
Maryanne Saxton-Hillier Teacher- Geography
Deon Scanlon Director of Innovation
Kay Scanlon Teacher - Art
Tim Smith Teacher - Materials Technology
Terri Spencer Teacher - Mathematics
Simon Terhell Teacher - HPE
Christopher Thomson Teacher - Mathematics
Jacquelyn Turner Teacher - Science
Annale van HeerdenLearning Adjustment Leader
Jacinta WaddingtonHead of Learning Enrichment
Mark Waddington Director of Development
John Waldock Teacher - Mathematics
Richard Wartho Teacher
David Webster Head of Humanities
Jennifer White Teacher - Drama
Hannah WindsorHead of Mathematics
Laurie Wolfe Teacher - English
NamePosition of Responsibility
Julene Bednall Teacher
Katrina Berry Teacher
Fiona Chambers Religious Education Coordinator/Gr 6C Teacher
Rebecca Copeland Learning Adjustment Officer
Amelia DaunGrade 3 Teacher
Kelly DixonPE Teacher/Head of Sport
Mitch Ellis Teacher - Music
Gina Graves Teacher
Marissa KingJapanese Teacher
Mikayla LackGrade 6 Teacher
Olga Leon Teacher
Josephine Messer Asst. Head of the Junior School/Learning Enrichment Coordinator
Michelle Moate Teacher
Jill Norton Teacher
Karen Ogle Grade 3  Teacher
Bec Payne Teacher
Andrew Pinelli Head of the Junior School
Peter RasmussenGrade 4 Teacher
Nicole Read Teacher
Brent Scanlon Grade 5 Teacher
Janet Stary Art Teacher
Julie Stokes Teacher
Jenni SuttonLibrary
Theresia Thomas Teacher
Mandy Tollard Teacher
Mary Weston Grade 4/5 Teacher
NamePosition of Responsibility
Trudi BaerFood Technology Austins Ferry
Greg BannisterTechnology Austins Ferry
Katrina BerryTeacher Assistant Junior School
Joel BerryTeacher Assistant, Austins Ferry
Rosemary ColemanLearning Support Austins Ferry
Caroline ConallinLearning Support Austins Ferry
Sherry CoyLearning Support Austins Ferry
Diana Cubit Teacher Assistant
Nathan EllisDevelopment Assistant
Dan KeeganTeacher Assistant
Sonya KnightLearning Support Austins Ferry
Michelle HammondLearning Support Austins Ferry
Bridget JenkinsCoordinator Justice and Peach / ASST
Todd JenkinsLearning Support Austins Ferry
Jill McCarthyLearning Support Junior School
Bec PayneLearning Support Junior School
Nicole ReadLearning Support Junior School
Mark SmithLandcare Officer Austins Ferry
Julie StokesLearning Support Junior School
Jenni SuttonLearning Support Junior School
Dan SulzbergerMusic Specialist
Jake TerhellOutdoor Education
Theresia ThomasLearning Support Junior School
Mandy TollardTeacher Assistant Junior School
NamePosition of Responsibility
Michelle MoateAdmin Team - Junior School
Olga LeonAdmin Team -Junior School
Monica NugentAdmin Team -Austins Ferry
Jane AllwrightAdmin Team - Austins Ferry
Alannah CairnsAdmin Team - Austins Ferry
Cindy GangellAdmin Team - Austins Ferry
Carissa BriggsAdmin Team - Austins Ferry
Gaylene FordAdmin Team - Austins Ferry
Tracy MoschogianisAdmin Team - Austins Ferry
Kristy HarbackAdmin Team - Austins Ferry
Tracey Williams Admin Team - Austins Ferry
NamePosition of Responsibility
Kevin AndersMaintenance Team - Austins Ferry
Angela FrenchCanteen Assistant - Austins Ferry
Georgina GravesMaintenance Team - Junior School
Carol HilyerCanteen Manager - Austins Ferry
Chris JohnsonMaintenance Team - Austins Ferry
Jason MolesMaintenance Team - Austins Ferry
Sean MorganMaintenance Manager - Austins Ferry
Natalie ReidCanteen Assistant - Austins Ferry
 Michael StrangerLab Manager - Austins Ferry
Dwayne StewartLibrary Research Officer Austins Ferry
Jenni SuttonLibrary JS
Richard WarthoTeacher Librarian – Head of Resource Centre